Сади голландії: інтерв`ю з пітом удольфом

Відео: Piet Boon: як я працюю

Сад Піта Удольф
За останні тридцять років голландський ландшафтний дизайнер Піт Удольф не раз здивував своїми природними садами-шедеврами і Європу, і Америку. Почерк автора настільки характерний, що серед шанувальників екосадов з`явилася нова течія - удольфіанци.

- Пан Удольф, хто, як не Ви, може пояснити, що таке природний сад ...

- Займаючись дизайном, я не намагаюся створювати природу, лише хочу передати відчуття її спонтанності і краси. Придивіться до весняних луках. Вони вселяють почуття захоплення, яке хочеться принести з собою додому. Але скопіювати їх неможливо. Природна система відрізняється від тієї, що в вашому саду: вона підтримується всіма її мешканцями.

Ви знаєте, який традиційний англійський сад. Він сповнений догм і щодня вказує вам, що потрібно робити: видаляти відцвілі суцвіття, удобрювати газон, обрізати троянди, підв`язувати стебла, викопувати цибулини ... Він не вчить людей дивитися. Якщо рослина все ще добре виглядає, навіщо його зрізати? Навіщо прибирати зів`ялі квіти, якщо потім з`являться гарні супліддя? Сад - це не виставка рослин. Англійська сад не має нічого спільного з екологією, йому потрібно багато води. Я ж намагаюся створювати сади, які не потребують особливого догляду, де рослини повинні добре відчувати себе без частого поливу. І хочу, щоб люди бачили: отримати естетичну картину, думаючи про екологію, не так складно.

- Як Ви прийшли до такого підходу?

- Мені подобається в саду спонтанність, і я з самого початку думав про те, як її досягти. Після переїзду в 1982 році в Хуммель ми заклали розплідник багаторічників і стали експериментувати. Відбирали рослини, які створювали гарний безлад і не давали самосів. Не стали підв`язувати більшість рослин, які розвалюються, але при цьому продовжують добре виглядати. Ми ретельно розшукували і відбирали довгоквітучі види і самі почали виводити поліпшені сорти. Потім ми включили в план миксбордера декоративні трави. Спочатку трохи, а потім я подумав: чому б не зробити навпаки. І створив миксбордер з трав з вкрапленнями квітів. Ідея квітників повністю змінилася, але вона працює.

Після 15 років експериментів сад став виробляти зовсім інший ефект: ми більше не використовували троянди, відмовилися від рослин, які потрібно підв`язувати, залишали відцвілі. Старалися, щоб сад виглядав добре всі сезони. Якщо ви зробили правильний вибір, рослини порадують вас красивими соплодіямі або повторним цвітінням.

- Тобто Ви не тільки полювали за рослинами, а й займалися власною селекцією?

- Так, ми багато подорожували по колишній Югославії, Північній Америці. Північноамериканські рослини були не в моді на початку вісімдесятих. Ніде, навіть в Англії, не було посконника, ми змогли знайти їх тільки в Німеччині. Я наповнив сад абсолютно новими видами - до цього, наприклад, ніхто не сприймав кровохлебку як декоративну рослину.

Потім я захопився селекцією монарду, флоксів, сідальцей, шавлії, гераней, астранція. У сумі у мене близько сімдесяти сортів. Але останні десять років я більше концентруюся на дизайні.

- З одного боку, Ви всією душею любите рослини, з іншого - робите сади. Хто ж Ви - дизайнер або селекціонер?




- Я дизайнер, який любить рослини. Коли ви створюєте сад, ви не можете відштовхуватися від асортименту. Спочатку потрібно знайти ідею саду, визначити тему кожного фрагмента. Потім колір, звичайно. Сад роблять форми, а колір потрібен для виразності. Ми думаємо в кольорі, але створюємо форми.

Відео: Дон-дон-дери ... Дитяча гра

- Ви класифікуєте все багаторічники за формою суцвіть: плоскі, колосоподібні, округлі, напівсферичні ...

- Щоб люди краще усвідомили роль форми. Це допомагає комбінувати рослини в тій системі, яка у мене в голові: в вертикалях і горизонталях, проміжках, переходах. Це мій тип мислення. Звичайно, колір теж важливий. Але якщо ви займаєтеся дизайном, ви повинні спочатку ескізно накидати форму.

Я ділю рослини також і за їх характером: наскільки вони стійкі і надійні, як вони поводяться в саду.

- У Вас є улюблений колір?



- Думаю, так - червоний, пурпурний. Але немає квітів, які я б не хотів використовувати. Що я не люблю, так це отруйно-жовті нарциси. Я їх ненавиджу. У мене є один, хочу його викопати.

- Пік цвітіння у Вашому саду доводиться на серпень-вересень. Як Ви вирішуєте проблему весняної декоративності?

- Ми залишаємо все рослини і зрізаємо їх на початку лютого. Потім розцвітають крокуси, проліски, морозникі. У громадських парках я саджу багато
ранньоквітучих цибулинних.

- Ви виграли Челсі-2000. Як Ви ставитеся до цієї виставки, садам, які робляться спеціально для неї?

- Я розглядаю її як виставку, а не як реальність. Челсі - це маркетинг. І якщо відвідувачі думають: О, відмінна комбінація, потрібно спробувати повторити її у себе в саду, - значить, вони повинні щось пізнати самі, наступити на граблі, щоб зрозуміти, що таке Челсі. Я майже завжди відвідую її. Мені подобаються люди, я завжди зустрічаюся там з друзями. Взагалі це індустрія. Я б сказав: не вір в це, просто насолоджуйся цим.

- Хенк Герритсен, співавтор однієї з Ваших книг, одного разу сказав: жовтий лист - це помилка ...

- Мені в цілому не подобаються варіегатную рослини. Скажімо, таку легку варіегацію, як у герані `Samobor`, Бруннер `Jack Frost`, можна використовувати. Але садити рослина лише тому, що у нього строкаті листя, - нонсенс. Колекція варіегатную рослин, на мій погляд, позбавлена смаку. Правда, колекціонер і не зобов`язаний бути дизайнером. Хоча колекція може бути цікавою і тримати решті сад. Адже навіть знамениті архітектори не тільки на будинки дивляться.

- Як довго створювався сад в Хуммель?

- Ми поміняли його вже кілька разів. Останній зробили 3 роки тому. Залишимо його таким на 7-8 років.

- Ви напевно зустрічали тут російських відвідувачів?

- Зустрічав і розмовляв з ними. Росіяни люблять рослини, цікавляться дизайнерськими ідеями. Дуже цікаві і серйозні, вони, здається, хочуть скоріше проскочити період накопичення досвіду і застрибнути негайно в самий центр садівничого світу, до якого інші добираються по двадцять років. Я бажаю вашим читачам насолоджуватися садівництвом. Це процес пізнання, гарний сад не створиш за один день. Мені подобаються люди, які старанно вчаться, не бояться нового. Коли я вперше побачив англійські миксбордери, я сходив по ним з розуму, сам хотів робити щось подібне. Минуло кілька років, поки я зрозумів, що вони не мали нічого спільного з хорошими поєднаннями.

Те, що я роблю зараз, настільки індивідуально, особисто, що, я думаю, я не зможу цього навчити. Цим можна тільки надихнути. Надихнути вчитися. Не можна сказати: скопіюйте. Просто зробіть щось самі. Ми всі хочемо надихатися музикою, живописом, чимось ще. Але насправді ми повинні створювати власні твори. Якщо ти говориш: я люблю Моцарта - спробуй досягти його висот.

Адреса саду і розплідника: Broekstraat 17, 6999 DE Hummelo, Нідерланди. oudolf.com

Відкрито з 1 серпня по 30 жовтня з 10 до 16.

Інтерв`ю взято в 2008 році.

Використано фотографії приватного саду Піта Удольф і англійського саду Pensthorpe (дизайн Піта Удольф).


Поділіться в соц. мережах:

Увага, тільки СЬОГОДНІ!

Cхоже