Сорти язичник: інтерв`ю з селекціонером сержем фафара

Серж Фафара
Починаючи з 2007 року в продажу стали один за одним з`являтися нові сорти язичник з серії Осіріс (Osiris). Ці новинки народилися недалеко від Монреаля, в розпліднику канадського квітникаря і гібрідізатора Сержа Фафара

коротка історія

селекцією язичник Серж Фафара займається з 1995 року - вже 16 років! До цього протягом трьох років він збирав колекцію видів і сортів роду язичник (Ligularia) І близьких до нього. 11 років він тільки схрещував, сіяв, спостерігав і відбирав, не вводячи в культуру жодного з отриманих сіянців - адже новий сорт повинен бути воістину новим, а не просто мати іншу назву, мало відрізняючись від своїх попередників. У 2007 році у продажу з`явився перший сорт з серії Осіріс - `Osiris Fantaisie`. Він зачарував усіх компактним габітусом, незвичайною формою листової пластинки. У 2008-му за ним послідував `Osiris Caf Noir`З листям такої ж форми, але забарвленими при отрастании в пурпурно-коричневий колір. Правда, справа пішла не зовсім так, як було озвучено в анонсах - обіцяний фірмою Darwin Plants `Osiris Pure Fantaisie` з приголомшливими варіегатную листям не з`явився до сих пір. У 2010 році на вітчизняному ринку став доступний підрощений мікроклональним матеріал в касетах двох сортів: `Osiris Evolution`І`Osiris Pistache`. У обох сортів округлі листя з серцеподібною підставою, красиве контрастне жилкування, мінливий протягом сезону колір.



- Серж, ви займаєтеся гібридизацією давно. З якими рослинами ви працюєте?

- Починав я в 1987 році. У Європі та США у мене є патенти на язичники і ромен, крім того, зареєстровані сорти півоній і хост. Я працюю з багатьма видами, зокрема з печіночниці, глауцідіумом, з хостами, Ехінацея, півоніями, лилейниками, японськими ірисами.

- Що спонукало вас звернути увагу на язичники - звідки впевненість, що люди будуть не просто охоче садити їх у себе в саду, але і розшукувати новинки, чекати продовження серії?

- П`ятнадцять років тому я помітив біла плямочка на одному з рослин від самосіву `Othello`, і при цьому воно зовсім не виглядало хворим. Що і навело мене на думку провести самозапилення цього примірника. Минуло сім років, перш ніж з`явилися результати, гідні уваги. З того моменту я знайшов впевненість, що любителі і колекціонери будуть зацікавлені, і неважливо, скільки часу піде на роботу, адже тоді ще не було взагалі жодного варіегатную язичник на ринку.

- Чи не було побоювань, що незвичайні язичники не витримають конкуренції з хостами?

- Зовсім ні, адже це зовсім різні рослини, хоча і ті й інші ростуть в тіні і в півтіні. Вони можуть прекрасно поєднуватися один з одним в композиціях.




- А хто-небудь ще займається гібридизацією язичник?

- Швидше за все, так, але я сам особисто ні про кого не чув.

- Рослини з строкатими листками досить важко грамотно вписати в квітник - у них не природний вигляд, іноді навіть занадто екстравагантний. Які правила допоможуть уникнути перетворення ділянки в клаптева ковдра?

- Точно так само як з хостами, це проблема здорового глузду: потрібно вміти використовувати варіегатную рослини в якості світлих плям, розумно розподілених між темними плямами. І слід уникати сусідства варіегатную рослин з сильно розрізняється листям. Але це, будучи питанням смаку, завжди вирішується дизайнером - останнє слово за ним (або за нею). Використовувати в саду рослини з варіегатной листям нелегко, тут потрібні почуття міри і художній смак.



- Чи псує загальний вигляд язичник його цвітіння?

- Сам я люблю квіти язичник, тим більше що вони цвітуть у кінці літа, коли часто сади з многолетниками виглядають вже кілька спустілими. Жовті суцвіття язичник добре гармонують із зеленою або бордовою листям деяких сортів. Що стосується варіегатную, буває, що деяким садівникам не подобається цвітіння, і вони зрізають квітконоси.



- Чи правда, що зимостійкість у язичник різна? У нас в Московській області трапляється, що деякі новинки взимку гинуть.

- У нас те ж саме, тут справа в суворості наших зим. Буває, після важкої зими деякі язичники випадають, незалежно від витривалості сорти.

-Буває Чи невдачі - рослина (або сорт), яке вас захоплює, залишається незатребуваним на ринку, погано продається?

- Таке трапляється дуже рідко, тому що язичники, які ми виставляємо на ринок, попередньо демонструються в наших садах, і розмножуємо ми лише ті, які користуються особливою популярністю у відвідувачів.

- Що нового відбувається в світі колекціонування декоративних багаторічників?

- Так як наш вегетативний сезон короткий, листя грає таку ж важливу роль, як і квіти. Листя має ще й перевагою - вона зберігає свою красу протягом усього літа. Це давно зрозуміли японці, вони вже давно вважають за краще листя квітам, тому доказ - їх чудові і унікальні сади.

- Які культури можуть брати участь в межродовой гібридизації з язичник? Можна схрестити їх з представниками інших родів, наприклад з Какалія аканітолістной (Syneilesis (Cacalia) aconitifolia)?

- Не знаю. В принципі можливо схрещування генетично близьких видів, тобто належать до одного сімейства. Доктор Тоікі Іто це довів, схрестивши трав`янистий і деревоподібний півонії. Мені самому вдалася міжвидова гібридизація - вийшло схрестити `Osiris Fantaisie`З одним із сортів язичник японського.

- Серж, а ви берете участь в ботанічних експедиціях, щоб знаходити нові перспективні рослини?

- У моїй країні - зрозуміло. А якби ви мене запросили, то я із задоволенням помандрував і по вашій. Дякую вам за інтерес, проявлений до моєї роботи і до моїх рослинам. Буду радий бачити вас в моїх садах і оранжереях, якщо приїдете в Квебек.


Поділіться в соц. мережах:

Увага, тільки СЬОГОДНІ!

Cхоже