Що ми знаємо про очитки?

Очитки (Седуми)

Як все починалося (історія)

Якщо уявити, що тобі близько 7 років, ти все життя живеш в міському кам`яному мішку, то легко зрозуміти, чому на природі, в селі, ти відчуваєш себе першовідкривачем, все для тебе цікаво і ново. Так сталося зі мною, коли я потрапила на сільські простори. Місцеві жителі сміялися навіть, коли я по сантиметру вивчала рослини в городі, дворі, канаві. Але їх сміх якось припинявся, коли я задавала питання: «А що це? Як це називається?". Згодом я дізналася майже всі назви, і наді мною вже ніхто не сміявся.

Вся моя пристрасть до рослин почалася саме з них - очитков. У селі була велика бетонна дамба з досить пологими схилами. Ми ходили не по дорозі зверху, а саме по цих схилах. І тут, на мій подив, теж росли рослини - очитки. Тоді я вперше почула народне українське назва очітка їдкого - «Боже тіло» ( «Боже тіло»). Таку народну назву, до речі, у нас мають ще кілька рослин, наприклад, Актея колосиста.

Очиток їдкий (Sedum acre)

Релігійні звичаї і обряди тоді були не в честі, а тепер я знаю, що обрядові віночки з очитка їдкого у нас плетуть і освячують на свято Тіла Господнього. Думаю, що більшість з нас знає (або здогадується), що у слов`ян християнські свята густо замішані на язичницькій основі. Це і Івана Купала з вінками по воді, і Різдво, і Хрещення, і, нарешті, для слов`ян-католиків свято Тіла Господнього (свято Пресвятої Євхаристії). За народними віруваннями, день цей вважався вкрай небезпечним, пов`язаним з шкідництвом відьом, втім як і Троїцький, і купальське періоди. У це свято збирають трави і квіти, плетуть віночки і освячують їх у церкві. Ці освячені трави використовують як лікарські або як обереги. У селах цей віночок вивішують над дверима за порогом.

Обрядові вінки. Фото з сайту zz.te.ua

Саме очиток їдкий - популярна рослина для такого вінка, адже по стійкості він може посперечатися з кактусами! Він довго зберігається і не в`яне. До речі, віночок за повір`ям не можна викинути в сміття, тільки довго зберігати до розсипання, спалити або віддати на корм тваринам.

Віночок з очитка їдкого. Фото з блогу sanssouci-jm.blogspot.com

Так що одна з властивостей очітка - його незвичайну стійкість - оцінили здавна. А ось декоративні властивості слід розглянути окремо. У нашому побуті треба розділяти очитки відкритого і закритого грунту, тобто рослини для саду та для кімнат, які іноді так вдало доповнюють оздоблення інтер`єрів. У конкурсі сайту по кімнатним рослинам вони зустрічалися в роботах учасників.

Ми ж поговоримо про Очитки в саду. З досвідом використання очитков нашими колегами можна познайомиться тут.

Що люблять очитки і де їх садити? Біоекология і використання в озелененні

Очитки, в загальному, рослини светлолюбівие, стійкі до посухи, невимогливі до ґрунтів. Звичайно, є винятки, але, як то кажуть, винятки лише підтверджують правило. А ще вони можуть оселитися там, де, здавалося б, не буде рости жодна звичайна рослина, і замаскувати кам`яні і бетонні поверхні, під`їзні шляхи машини, простір навколо люків, шматки бетону, які іноді не під силу дістати з грунту, величезні камені альпійської гірки (якщо ви невдало розрахували їх розмір). Але все-таки головне його місце - альпійська гірка в усіх її різновидах. Про це не раз писали на сайті.

Очиток і роговик на альпійській гірці

Очиток і роговик на альпійській гірці

Очиток, молодило і ялівець

Відео: Сатановський і Виноградов. Що ми знаємо про Японію? 03.08.16

Очиток, молодило і ялівець

Очиток і низькорослий чебрець

Очиток і низькорослий чебрець

Очиток на альпійській гірці в композиції

Очиток на альпійській гірці в композиції

Очиток на каменях альпійської гірки

Очиток на каменях альпійської гірки

Будинком для очитков можуть стати навіть даху, освітлені укоси, Ампеліо (підвісні горщики), балконні ящики, сухі декоративні вінки, «живі картини». Використовуйте як і де хочете, тільки на сонячній стороні, без товстого шару опалого листя, тривалого застою води. А якщо не досипати і не змінюєте грунтовий шар, то «омолоджується» і просто розсаджуйте зарості, міняйте місцями з іншими рослинами.

очитки

Очитки в оригінальних «контейнерах»




Очитки в оригінальних & amp; amp-amp-amp-amp-amp- # 39-контейнерах & amp; amp-amp-amp-amp-amp- # 39;

Очитки в саду на даху

Очитки в саду на даху

Очитки в живих вертикальних картинах

Очитки в живих вертикальних картинах

Очитки в «епіфітна» композиції

Очитки в & amp; amp-amp-amp-amp-amp- # 39-епіфітна & amp; amp-amp-amp-amp-amp- # 39- композиції

«Похідний» контейнер для очітка

& Amp; amp-amp-amp-amp-amp- # 39-Похідний & amp; amp-amp-amp-amp-amp- # 39- контейнер для очітка

Очиток видний і літники в підвісному ящику

Очиток видний і літники в підвісному ящику

Раніше під дачні кооперативи виділяли самі «негідників» землі. Так ось саме очитки можуть тут «соло». А ще в наших новобудовах часто будівельне сміття просто присипали землею, не намагаючись вибрати цеглу, каміння, щебінь, навіть шматки арматури. Любителі-озеленювачі добрим словом таких будівельників не згадують, і, як рудокопи, намагаються тут посадити вимогливі садові рослини. А може, не варто цього робити? Очитки і їм подібні невеликі рослини - саме вдале рішення для таких ділянок.



Розмноження очитков, або «мрія ледаря»

Розмножувати очитки можна насінням (позднеосенний і ранньовесняний період), розподілом, окремими пагонами, листочками, не кажучи вже про лабораторні наукові методи (культурою тканини). Розмножувати їх можна без особливих навичок, майже вся тепла пора року. Навіть можна забути полити при посадці (ну чим не мрія садівника-ледаря?). Насінням - дуже довго, науковим методом - нереально. А ось розмножувати пагонами це дивовижне рослина можна навіть дітям, що буде відмінним садовим розвагою.

Вкорінені листки седума Моргана. Фото з блогу 2.bp.blogspot.com

Відео: Все про воду. Вода, яку ми п`ємо. Що ми знаємо про воду ?!

Це - окремі листки очітка Моргана (кімнатного виду в наших умовах) з молодими рослинами в місці відриву від втечі. 

Асортимент очитков і важливість роботи з ним

З латинської мови рід Sedum перекладається як очиток і налічує понад 600 видів і незліченна кількість сортів. Наукові дослідження цієї рослини завжди не встигають за реальним життям. На моїй пам`яті років 5 назад писали про 15 основних видах очітка в Україні, але практична з ними робота говорить про те, що в асортименті комерційних розплідників є 15 видів і їх сорти. А наукові та аматорські колекції можуть похвалитися майже 100-таксонів «зборами».

Так скільки ж їх? Ніхто точно не скаже, адже наші любителі-садівники «тягнуть» з поїздок, минаючи карантин, все цікаве і рідкісне. А очиток в цьому плані - рослина номер один! Поклав шматочок в кишеню, і вдома через пару днів посадив. 

Тому для мене головне в роботі з ними:

  1. Визначити таксон (вид, різновид, сорт)
  2. Визначити зимостійкість в наших умовах
  3. Визначити агротехнічну групу

Що ж таке агротехнічна група? Це поняття того, як здійснювати догляд і розмноження рослини, яку схему і місце посадки вибирати для нього.

Ось ці агротехнічні групи:

  1. Кустоподобние високі очитки (висота до 50 см)
  2. Зарослевие очитки
  3. Побегоносная стелються, укоріняються
  4. вічнозелені

Думаю, той, хто вирощував різні очитки, погодиться з реальністю і корисністю такого поділу. А в роботі це поділ може допомогти в питанні композиції і виборі місця посадки.

Наприклад, вічнозелені можна планувати на презентабельне місце, відкрите для огляду в холодну пору року. Тут можна буде милуватися ним під час відлиг і ранньою весною.

Побегоносная вкорінюються варто висаджувати на великі ділянки, які треба освоїти швидше.

Зарослевие краще використовувати там, де треба покрити ділянку суцільним килимом, маскуючи поверхню.

А кустоподобние (очиток видний) можна висадити де завгодно, але пам`ятати про його «відсутність» взимку, так як зимує він під землею. Він же, а тим більше його сорти, вимагають субстрату краще, та й не розростаються швидко в сторони. Так що садіть його щільніше, розрахувавши кількість по площі.

Курильський чай, очиток видний в композиції

очиток видний

Якщо хтось не захоче витрачати час на визначення латинської назви (що мені цілком зрозуміло) і хоче визначити новий очиток на ділянку, то прості поради щодо визначення груп такі:

  1. Кустоподобние. Ростуть з однієї точки, «кущем». Листочки будуть великі, плоскі, редкозубчастие. Якщо вам дали один «втечу», то він, як правило, довгий, відстань між листками можна ясно розрізнити, а іноді обхопити пальцями. Приклад - очиток видний.
  2. Зарослевие. Нагадують «ліс», пагони розміщуються густо. Листки цих очитков плоскі, густо розташовані на втечу. Пагони іноді стеляться по землі, можуть вкорінюватися при безпосередньому контакті з землею. Приклад - очиток камчатський.
  3. Побегоносная. Вони більш розріджені, їх бічні відгалуження, як змії, розповзаються в сторони, швидко вкорінюються, захоплюючи нові території ділянки. Їх кореневища розповзаються подібно густій сітці, а на зиму можуть скидати більшість листків. Приклад - очиток побегоносная.
  4. Вічнозелені. У них часто можна побачити затверділі кореневища, підстави пагонів (вони коричневого відтінку), більшість листків зимує. Вони теж швидко «розповзаються», причому деякі майже в повітрі здатні утворити корінці. Приклад - очитки відхилений, їдкий, білий і їх сорти.

Є одне загальне правило для вирощування пестролістие очитков - вони вимагають повного висвітлення і добре відгукуються на більш родючі грунти. 

Іноді мета вирощування очітка - не його цвітіння, а вегетація. Одна моя подруга проводить обрізку очитков, запобігаючи цвітіння, хоче бачити тільки його красиві листки (сорт седума білого `Корал карпет`). Про використання цього сорту говорилося в пості користувача Uleyskaya.

Седум білий `Корал карпет` 

Седум білий, сорт Корал карпет. Фото з сайту baumschule-horstmann.de

Розповісти про кожного очитке окремо - справа невдячна і майже неможливе. У кожного, крім зазначеної агротехнічної групи, є свої нюанси, переваги грунту. Мій перший і улюблений - очиток їдкий - може витримати посуху, рости на піщаному грунті, а його основна вимога - багато сонця і відсутність постійного застою води.

сезонні проблеми

Для кожної місцевості є види і сорти, які погано переносять зимовий період, скидаючи більшість листків або взагалі випадаючи. Тут можна порадити використовувати місцевий посадковий матеріал розплідників, місцевих дачних «товкучок», друзів-любителів. Не завжди варто виписувати дорогі рослини, що не провівши попередньо «розвідку». Для своєї території кожен дачник знає коливання температури, так що визначити зону вирощування, думаю, не проблема.Еслі очитку належить рости в областях з сильними морозами, то тут варто використовувати спеціальний покривний матеріал, про який вже писали на сайті.

На одному місці очиток, навіть якщо він вдало перезимував, може виродитися через кілька сезонів (це відноситься до агротехнічним групам 2-4). Тоді не варто його «жаліти», а варто видалити повністю старі пагони, заготовити їх верхівки для нової посадки. Грунт треба розпушити, бажано надати свіжого, і знову «поселити» пагони на це ж або нове місце. Можна використовувати для цього навіть не секатор, а звичайні канцелярські ножиці.

Нові і незвичайні очитки

У садівників-дачників завжди викликають інтерес як звичайні, поширені види і сорти, так і рідкісні, «чіпляють» очей і вражають уяву. Саме зображеннями нових і цікавих очитков я завершую свою розповідь. А якщо було цікаво, то розповім про тих, з якими працювала практично.

Sedum reflexum f.cristata
Sedum reflexum f.cristata

Sedum album f.cristata

Sedum alba f.cristata

Sedum spathulifolium `Cape Blanco`

Sedum spathulifolium Cape Blanco. Фото з сайту photoshelter.com

Sedum x
`Pinky` 

Sedum Pinky (x). Фото з сайту jardinsdemmarocalles.com

Sedum spuium `Voodoo`

Sedum spurium `Voodoo`. Фото з сайту powellgardens.wordpress.com

Sedum acre `Aureum`

Sedum acre Aureum. Фото з сайту russellwholesale.com

Sedum x `Thundercloud`

Sedum Thundercloud. Фото з сайту plants.barnnurserylandscape.com

Sedum telephium `Purple Emperor`

Sedum telephium Purple Emperor. Фото з сайту davisla3.wordpress.com

Sedum kamtschaticum `The Edge`

Sedum kamtschaticum The Edge. Фото з сайту sklepna5.pl

Sedum makinoi `Ogon`

Sedum makinoi Ogon. Фото з сайту sedumphotos.net

Sedum globosum
`Old Man Bones`

Sedum globosum Old Man Bones. Фото з сайту loghouseplants.com

Sedum spurium
`Variegatum`

Sedum spurium Variegatum. Фото з сайту accbud.ua


Поділіться в соц. мережах:

Увага, тільки СЬОГОДНІ!

Cхоже