Сади чехії: сад зденека ржегачек

Сад Зденека Ржегачек
Якщо їхати від Праги на схід спочатку по трасі, потім по брукованої бруківкою дорозі, а потім про сільській, то в результаті потрапиш ... ні, не на край землі, а до маленького села, віддалік від якої ховається сад з розкішним альпінарієм в найвищій частині , лісовою зоною нижче і красивим ставком.

Вік робить цей сад прекрасним. Дорослі хвойні та листяні прекрасні і природні, а рідкісні багаторічників утворюють місцями суцільні зарості.

Відео: На даху мерії Праги розводять бджіл (новини)

- Цей сад - дача, - каже пан Ржегачек, власник, чеський пенсіонер, - Ми тут живемо, тільки коли немає снігу (В Чехії це з березня по листопад-грудень). Сад відразу створювався як кам`янистий. Тут природний ухил, досить сильний. Дуже зручно робити альпінарії. Вони виглядають натуральними, ніби вихід гірської породи.

- На схилі можна зробити не тільки альпінарій?

- Звичайно. Але я завжди любив альпійські рослини. Понад двадцять років я подорожую в гори всіх континентів, фотографую рослини, збираю насіння. Частина знахідок зараз зростає в моєму саду.

Сад Зденека Ржегачек

- Ваші гірки не виглядають крутими гірськими піками.

- Мої гірки - для рослин. Я створював квітам оптимальні умови. Таких пологих, плавних обрисів їм досить. Головне, що є дренаж, світлі камені, які не нагріваються на сонці. Можна покласти більше каменів або зробити найвища споруда - буде вражати, але рослини будуть рости так само, а може бути, навіть гірше.

- Чому?

- Доведеться більше уваги приділяти поливу. Якщо зима буде холодною, рослини замерзнуть.

Сад Зденека Ржегачек

- Який камінь ви використовуєте для своїх альпінаріїв?

- Ми в Чехії використовуємо різні породи каменю. Зараз модно робити вертикальну кладку з будь-якої породи з плоскими шарами. Це красиво, вражає, вважається, що і рослинам в такий качалці краще. Моїм гірок багато років, і вони зроблені за старими принципами. Я вибрав вапняк, з якого складені Доломіти - гори, де мені найчастіше доводилося бувати і звідки родом безліч моїх квітів. З вапняком приємно працювати, з часом він темніє, а багатьом рослинам потрібна в грунті вапно.

- Але ось там я бачу якийсь інший камінь, пориста, схожий на застиглу піну.

- Ви абсолютно праві. Але цей камінь теж складається з вапна, тільки особливої. Він називається травертин, це туф, відкладений мінеральними джерелами. В глибині землі вода розчиняє вапняк, а коли потрапляє на поверхню, відкладає його в вигляді пористого каменю. Згодом він стає твердіше, але все одно легкий в обробці.

Сад Зденека Ржегачек




- Так це гарно. Але чи тільки за красу ви його використовували?

- Цей шматочок альпінарію зроблений спеціально для ломикаменів і особливо чутливих рослин. Адже травертин пористий і гігроскопічний, він вбирає воду, як губка, але при цьому зайвої вологи в ньому ніколи немає. Ідеальний матеріал для чутливих до замокання рослин.

Ломикамені, на жаль, вже відцвіли, але навіть по ідеальним, зеленим і сизим, оточуючий камені подушкам видно, що рослини знаходяться в оптимальних умовах.

- Чи довго живуть альпійці, коли їм добре?

- Це залежить від виду. Є рослини довгоживучі, є малолетнікі. Другим теж знаходиться місце в саду, якщо вони самі відтворюються, сіються. Самосів взагалі хороший показник правильності умов. У мене є моя гордість - гібрид Дафни, який сам виріс в моєму саду. Це дуже потужний, витривале і красиво квітуча рослина. Я назвав його по імені нашого села (Daphne x susannae Ceska Rybna). Цьому гібриду багато років, зараз він є вже у багатьох садах.

Сад Зденека Ржегачек, дафна

Ми починаємо спускатися вздовж огорожі. Всі паркани в цьому саду лише для позначення меж. Чужих в селі немає, побоюватися нема кого, а сад надзвичайно виграє від оточуючих видів лісу і поля. Перехід від саду до природи майже непомітний. Але повернемося поки до паркану.

- Я бачу, тут ви не обмежилися огорожею, ще й посадили молоді туї?



- З усіх боків сад закритий від вітру, тільки тут холодне повітря проникає до нас і здуває сніг з гірок. туї його затримують навіть зараз, коли вони невеликі. Потім стане ще затишніше.

- А ось і ще одна гірка! І знову новий камінь.

- Тут використано граніт. Це зроблено без особливої необхідності: ніяких незвичайних рослин тут немає, просто мені хотілося зробити ще один фрагмент, а граніт був в той момент доступніше. Це теж хороший камінь, коли він не круглий. А якщо рослинам необхідна вапно, можна підмішати крихту в грунт.

Сад Зденека Ржегачек

За гранітної гіркою палахкотить рододендрон. Я навіть не питаю назви: це те, що у нас не зимує. Альпійська частина саду непомітно закінчується, і починається галявина. Тут і інші рододендрони, вічнозелені і листопадні, низькорослі хвойні. Абрис їх крон чудесним чином перегукується з формою величезною їли, модрин і беріз за парканом. Сад ніби розчиняється в лісі.

- Коли ви садили всі ці рослини, чи була у вас задумка створити ефект злиття з природою?

Відео: Маленькі зірочки

- Зізнатися, немає. Мені подобалося те або інше, щось дарували друзі, і я садив. Думаю, так чинить більшість садівників: приносять в сад те, що подобається. Час зробив свою справу: все це виросло, стало дорослим і красивим. Я не так багато старався. Зрештою, хвойними і азаліями я не захоплююся, це просто мальовничий куточок, не більше того. Найбільші мої коштовності в тій теплиці, під яблунею.

Сад Зденека Ржегачек

- Чому в теплиці?

- Це АЛЬПЕНХАУС, теплиця для альпійських рослин. Адже не всі можуть рости у нас під відкритим небом.

- Мерзнуть?

- Ні, швидше за бояться дощу. Потрібно зробити їм дах, а поливати знизу. Бачите, горщики зариті в пісок? Ось пісок і поливаю. Теплиця спеціально зроблена заглибленою, щоб взимку менше промерзала. Ось наприклад примули аллион: Якщо їх висадити на гірку, навіть з травертину, вони не виживають. А тут прекрасно цвіли.

З теплиці під яблунею ми йдемо в тіньової куточок. Тут є і ставок, просто зразковий: абсолютно не видно кромки плівки, по берегах буйна влаголюбивая рослинність. Колірна гамма ідеальна: пурпурні листя латаття перегукуються з малиновими квітками канделябровие примул і доцвітає рожевим рододендронове кулею. Округлий ставок, округлий рододендрон, округлі кущі поруч. тільки лавки не вистачає!

Сад Зденека Ржегачек

- Як вам вдалося так задекорувати край плівки в ставку?

- Там немає плівки. Це природний ставок (Тепер зрозуміло, чому берег виглядає так природно і припав до смаку примула і оноклее). Тут найнижче місце на ділянці, була волога низинка, ми її поглибили і зробили ставок. Влітку доливаємо води.

- Тіньові рослини - теж ваша любов?

- Деякі. Я збираю Трілліум, вони тут поводяться, як вдома, самосеются і гібрідізіруют. є цікаві цикламени, черевички (Дикі орхідеї). багато цибулинних. Тіньовий сад засаджений вже давно, тут багато вже натуралізувалися, іноді і не знаєш, де знайдеш самосів. Це, звичайно, показник здоров`я і оптимальних умов, але хочеться порядку в посадках і великих однорідних куртин, а як його досягти, якщо підопічні розбігаються?

Сад Зденека Ржегачек, черевички

- Про натуралізації таких раритетів, як у вас, про такому природному, ніби виросло самостійно сад більшість наших садівників можуть тільки мріяти. Ви можете порадити, як досягти цього швидше?

- Швидше не можна. Треба набратися терпіння. Адже мало посадити рослини. Коли за ними їздиш по різних місцях, сієш, вирощуєш, розмножуються, стежиш за їх розвитком в саду - ти вчишся. Чому можна навчитися, отримавши відразу готовий сад? Я можу тільки порадити слідувати своїм бажанням і мріям. Решту зробить час.

Сад Зденека Ржегачек


Поділіться в соц. мережах:

Увага, тільки СЬОГОДНІ!

Cхоже