Картина, яка зробила сад знаменитим

Картина, яка зробила сад знаменитим

Нам, що живуть в кам`яних джунглях, важко уявити, що колись провулки Арбата потопали в садах. Наприклад, в 70-і роки XIX століття на місці сучасної елітно-монолітної новобудови на початку Трубніковскій провулка виростав «Бабусин сад» художника Василя Полєнова.

Так буде сад!
Москва, Великий Ніколопесковскій провулок. Двір будинку. 2007
Так буде сад!
Василь Полєнов. Бабушкін сад. тисячу вісімсот сімдесят вісім

І зовсім вже фантастично-нетутешнім здається садок, вирощений неподалік від цього місця в наш час

Так буде сад!Так буде сад!

«ПРИНАДИ» жвавому місці

А починалося все в лихі 90-ті, коли, перемігши соціалізм, ми раптом опинилися в хаосі перехідного невідомо куди періоду. Двір будинку у Великому Ніколопесковском провулку (будинок дивом встояло на задвірках Новоарбатского висотки за часів прорубанія проспекту) перетворився на притулок нової для пострадянського простору популяції людей - бомжів. Разом з наркоманами вони привільно жили тут вільної від цивілізації життям: палили багаття, грілися, готували на вогні їжу, добуту з навколишніх смітників. Горище, під`їзди та ліфти колись поважного житлового будинку замінювали їм нічліжки і відхожі місця. Боячись вийти у двір, а то і просто лінуючись, жителі викидали сміття з вікон ...

Так буде сад!
Так «благородно» в обрамленні зелені може виглядати контейнер для сміття

Це тривало до тих пір, поки не знайшовся один, як зазвичай у нас буває, людина - Л. Н. Сіманкова, яка сказала собі: «Як же так? Наш будинок, наш двір, а живемо, немов в облозі ... ». Вона ще пам`ятала часи, коли у дворі була клумба з лавочками навколо і на них любили сидіти жителі невеликих будинків, яких в околицях Арбата тоді було безліч.

- Почали з того, що закрили двері, що виходять у двір, - згадує Лілія Миколаївни. - Що тут почалося! Вранці стукають, кричать: «Відкрийте, цей будинок прохідний, ви не маєте права! ..» Через наш будинок ходили всі, включаючи працівників магазинів і організацій, розташованих у висотках. Шкода було людей, але, думаю, немає, відкривати не буду. Щоб домогтися від місцевої влади установки забору і завезення землі (грунт двору виявилася до відмови набитою відходами від будівництва висоток), вона ходила по різних кабінетах як на роботу, кожен день. В результаті землю завезли, але за відсутності забору жителі навколишніх будинків, пам`ятаючи про принцип «тут все у нас моє», стали жваво її розтягувати. Під`їжджали на машинах, набивали мішки. Син Лілії Миколаївни вибігав з собакою-коллі, щоб відігнати злодюжок ...

Коли за допомогою муніципалітету двір, нарешті, огородили, постало питання: де взяти гроші на його перетворення? Багатих людей в будинку не було, мешканці з працею збирали по 50 копійок на доплату за прибирання під`їздів.

Врятувало, як не дивно, то, що ледь будинок не згубило - його жваве місце розташування. Рекламна фірма запропонувала розмістити на будівлі рекламу відомого японського виробника телевізорів.

Відео: Англія і англійці. Сади і парки Англії

Так буде сад!




КОЛИ «Є НА ЩО ПРИЄМНО ПОДИВИТИСЯ»

Історія про те, як завдяки рекламі будинок заробив собі на садок, потребує окремої розмови, причому вельми повчального оповідання - про «відкати», про те, як наживаються на наших до мах посередницькі структури і як апетити чиновників можуть шокувати навіть «акул капіталізму» ... Але так чи інакше гроші з`явилися, був укладений договір з фірмою на розробку ландшафтного дизайну.

- Прийшла від фірми дівчинка, встала на порозі і мало не розплакалася: гола майданчик, стежка, протоптана до сміттєвого контейнера ... Вона запропонувала зробити міні терраски, які і змінили наш двір, - розповідає Л. Н. Сіманкова, тепер уже голова будинкового комітету. - Землю рознесли, вирівняли, зробили доріжки і посадили чорнобривці. Більше ні на що грошей не вистачило. І потім я подумала: що-небудь хороше посадиш - викопають. Краще робити все поступово.

Так рік за роком колишнє стійбище бомжів потихеньку перетворювалося в сад. Сьогодні на загальній площі в 300 квадратних метрів налічується понад 50 найменувань рослин. Спочатку, поки були сили і здоров`я, Лілія Миколаївна сама копала землю, садила рослини і доглядала за ними. Мешканці будинку спостерігали з цікавістю, більшість - з схваленням, але приєднуватися не поспішали. Потім за невелику плату, яка збирається з жителів, їй іноді допомагали садівники-любителі з боку.

Коли стало на що «приємно подивитися», крім почуття задоволення прийшла і допомогу - в розвитку рідкісної ініціативи почав брати участь відділ благоустрою Деза. - Правда, коли в цьому році проводили реконструкцію нашого саду, ознайомитися з кошторисом витрат мені чомусь не дали, - дивується Лілія Миколаївна.



- Куди пішли кошти і в якому обсязі, ми не знаємо ... Закріплений за садком двірник лише числиться тут, його головна робота - помсти вулицю. А хто повинен листя в саду прибирати? Я? Він за це гроші отримує. Мені кажуть: двірникам мало платять. Ну і йди туди, де платять багато, а якщо вже взявся, то роби! Прислали влітку працівника-мігранта, так він квіти вгору корінцями садив - йому, як то кажуть, без різниці.

Потрібен садівник, хоча б один на всіх при ДЕЗе, тоді, може бути, зелені на Арбаті додасться. Можливо, нам самим вдасться найняти фахівця, коли організуємо ТСЖ і будемо самостійно розпоряджатися виділяються на будинок засобами.

Так буде сад!Так буде сад!

ТУТ ВАМ НЕ КЕМБРИДЖ

Іноді, дізнавшись про зеленому острівці, Сіманковой дзвонять: «Є шматочок землі перед будинком, як перетворити його в сад?». Приходьте, каже, все покажу. Але відразу попереджає: гроші доведеться вибивати, працювати потрібно щороку. А так, щоб посадив один раз - і краса наступила, не вийде. Зазвичай люди її послухають і ... не приходять. Сьогодні місто вкладає багато коштів в озеленення дворів і вулиць. Але нерідко рослини садять для галочки, вважає Лілія Миколаївна: «Здали двір комісії - і пішли. Ніхто за ними не доглядає, двірник не поливати. Все на корені гине ». Вона і перед будинком газон виходжує. Кілька років було так: посіє траву - її витопчуть. А вона все одно купувала за свій рахунок насіння і сіяла.

- Зрештою, люди звикли ходити по доріжках, - торжествує Лілія Миколаївна. - Бувало, студенти з розташованого поруч театрального училища залізуть в палісад нік, сядуть, а то і вляжуться на газон. Я підійду: хлопці, це в Кембриджі на газонах можна лежати, сама там була, знаю. Але тим газонах триста років, а нашому всього-то рік, дайте йому вирости. Розуміють, піднімаються. Тепер і біля училища чи не лежать - там лавочки поставили.

А от сусіди по будинку не всі виявилися тямущими. Хтось вважає, що робить добру справу, випускаючи собаку в садок справити нужду - це ж, мовляв, добриво.

- Від таких «добрив» квіти в`януть. Ось собачка «приклалася» - і кущик рододендрона загинув. А він, між іншим, шістсот карбованців, - журиться Лілія Миколаївна. - Деякі говорили: вона узурпувала дворик, робить тут що хоче, нікого не питаючи. Люди, кажу, де ж ви були, коли я в поодинці тут копалася? Мангал ось хочуть поставити. Коли смітник була, ніхто про це не думав. А тепер, коли всюди квіти ... Якщо 28 квартир стануть в крихітному саду шашлики смажити, у що він перетвориться? Робіть і ви щось хороше. Влітку одна сусідка квіти посадила, інша підгодувала, полила рослини - я так радію, бачачи, що це ще комусь треба!

Так буде сад!Так буде сад!

ПРО ЕКОЛОГІЇ І НЕ ТІЛЬКИ

Звичайно, сад всім припав до смаку. Один житель навіть балкон не став, як завжди, від холоду загороджувати - сяде на лавку на своєму балконі і милується садом. Інша людина побачив двір-сад і, не роздумуючи, купив тут квартиру. Продаючи житло в цьому будинку, можна добре додати в ціні «за екологію».

Так буде сад!

Відео: Картина з вовни. Малюємо шерстю. Вироби своїми руками. Розвивальне відео. StarMediaKids

До речі про екологію. Фахівці вважають, що в місті не стільки навіть важливі дерева, скільки трава, газони. Кисень, який виробляє високо розташована листя, нам, як ходив він по землі, особливо дітям, дістається в малих дозах. Газонна трава, чагарники - ось основні «джерела життя» в тісних загазованих провулках. Вони ж вбирають автомобільні та інші викиди, не дають піднятися пилу.

Так буде сад!Так буде сад!

Так що якщо ви поки не відчуваєте в собі сил виростити сад, почніть з газону. Час плине швидко - не встигнемо озирнутися, як пройде триста років, і наші юні нащадки зможуть валятися на травичці, не боячись її пошкодити. Якщо, звичайно, не трапиться в країні чергових глобальних змін (у що, коли знаєш історію, віриться насилу). Залишається сподіватися, що завжди знайдуться люди, які не дивлячись ні на що, як і наша далеко не молода сучасниця, будуть наполегливо сіяти траву і садити сади.

Так буде сад!

...Описуючи Поленовский «Бабусин сад», мистецтвознавці зазвичай звертають увагу на те, що більшу частину полотна займає пишно розрослася зелень саду - символ «незнищенною творчої сили життя».


Поділіться в соц. мережах:

Увага, тільки СЬОГОДНІ!

Cхоже