Ехиноцистіс - чарівний загарбник

Іноді на дачі абсолютно несподівано з`являються рослини, яких ніхто не садив. Ось і у мене одного разу на самому краю ділянки виліз невідомий паросток. Спочатку здалося, що зійшло випадково впало на землю насіння кабачка або гарбуза. Прибулець ріс на рідкість швидко, ніжні різьблені листя з`являлися один за іншим, гнучке стебло піднімався по забору. Незабаром з`ясувалося, що рослина «втекло» від сусідки. У неї безіменна садові ліана зростала з року в рік біля сараю.

плід ехіноцістіс

Відео: Рейдер

У книжці про вертикальному озелененні я знайшла картинку, досить докладний опис і назва - «ехіноцістіс». Однолітник родом з Північної Америки в нашому кліматі відчуває себе як вдома. Ехиноцистіс часто плутають з шаленим огірком, але це два різних рослини, правда, з одного сімейства гарбузових. До речі, в описі стверджувалося, що ехіноцістіс здатний досягти десятиметрової довжини. Щодо такого рекорду не впевнена, проте за літо стебло дійсно виріс дуже довгим і увіл весь паркан. Мені здається, метрів п`ять-шість для цієї рослини - не межа.

Дрібні біло-кремові квіточки утворюють пишні кисті з приємним медовим ароматом, і в пору цвітіння навколо них так і в`ються бджоли. Ближче до кінця літа на місці квіток з`являються кумедні плоди-їжачки, які за формою нагадують ківі. Шкода, звичайно, що тільки за формою, а й чисто декоративних властивостей ехіноцістіс цілком достатньо, щоб поселити його на дачі. А волокнисті перегородки в підсохлих плодах рослини нагадують крихітні мочалочка.




квітучий ехіноцістіс



Хоча ці «кульки» суцільно усіяні шипами, вони досить м`які і нешкідливі, про них не уколешься. Дозрілі плоди розкриваються, великі темні насіння падають на землю. Вони відмінно перезимують в грунті (морозів не бояться) і зійдуть в кінці весни. При бажанні насіння можна зібрати і посадити восени або навесні на вибране місце. До грунту ехіноцістіс не пред`являє ніяких претензій, зростає як на сонці, так і в тіні. За кілька років будь-яких шкідників або хвороб я у нього не помічала. Загалом, по своїй витривалості і невибагливості заморський гість може позмагатися з бур`янами.

Ехиноцистіс - справжня знахідка в дизайні саду. Швидкозростаюча ліана допоможе без зайвих витрат прикрасити огорожу, альтанку, арку, замаскувати непривабливі місця на ділянці. Якщо залишилося засохле дерево, яке в цьому сезоні не вийде спиляти, просто посадіть поруч кілька насіння ехіноцістіс - він задекорірует стовбур і гілки. Коли немає поблизу вертикальної опори, ліана здатна взяти на себе роль почвопокровного рослини. Вийде оригінальна альтернатива газону.

Всім хороший цей невибагливий і красивий гість ... І все ж за ним слід наглядати. У мене, наприклад, ехіноцістіс пару років назад мало не погубив молоду вишеньку. Начебто, ріс не так близько до неї і мирно підіймався по огорожі ... Коли звернула увагу на витівки прибульця, вишні вже практично не було видно. На щастя, я встигла її звільнити від «агресора». Ехиноцистіс адже тільки здається таким ажурним і повітряним. Так, стебло тонкий, зате вусики, якими він хапається за опору, дуже крепкіе- щоб розірвати тугу спіраль, потрібно попрацювати. Вага увійшов в силу рослини теж неабиякий.

Відео: Піноккіо 3000 / Pinocchio 3000 (2004) мультфільм

Тому ехіноцістіс варто тримати під контролем, інакше його самостійність і здатність до швидкого зростання може нашкодити іншим садовим мешканцям. Зайві паростки краще відразу видалити або пересадити, поки рослини невеликі - з двома-трьома листочками. Але якщо відразу вибрати відповідне місце для посадки, ця симпатична ліана буде радувати вас, не доставляючи ніяких турбот.


Поділіться в соц. мережах:

Увага, тільки СЬОГОДНІ!

Cхоже