На що хворіють півонії, якими шкідниками вони уражаються

Півоніями я займаюся більше сорока років. Ще в 80-і роки придбав колекцію з найкрасивіших для того часу виставкових примірників. Але з моменту придбання я знаходив на багатьох моїх півонії ознаки вірусних уражень і всі види поразок грибами. Довелося навчитися справлятися з цими хворобами. Жоден сорт у мене не загинув і не виродився. І до сих пір на ділянці цвітуть ранні махрові гібриди бордового кольору, шикарні напівмахрові рожеві сорти, розкішні пізні рожеві і білі півонії і дуже красиві японські декоративні сорти.

півонії 6

Головного ворога треба знати в обличчя. Це вірус 

Найгрізніший ворог півоній - віруси. У 90% випадків отримуєте ви ці хвороби, набуваючи неякісний посадковий матеріал. Але навіть якщо ви в розпліднику придбали здоровий корінь півонії, тля та інші сисні комахи перенесуть вірус від сусідніх хворих рослин. І через 3-5 років ви побачите на листках ваших новинок знебарвлені півкільця і смуги, а ще через пару років ослаблені рослини будуть страждати від безлічі грибних хвороб.

Навіть якщо на придбаних півонії вірусів ніде немає, то вони знайдуться на бур`янах, на огірках, картоплі, перцю, суниці, малині. І сисні комахи в вашому саду є завжди.

вірус

Які віруси зустрічається на півонії?

На наше щастя, не всі сорти півоній реагують на вірус розвитком важкої хвороби, як, наприклад, тюльпан або гладіолус. Більшість старих сортів взагалі не дають зовнішніх ознак хвороби, а от сучасні американські ранні махрові гібриди хворіють важко і швидко гинуть від приєдналися патогенних грибів. Однак при добрій агротехніці і захисту від грибних хвороб будь-який сорт може красиво цвісти нескінченно довго.

Як правило, вірусні захворювання у півоній рідко викликають якісь одним збудником, зазвичай зустрічається змішана інфекція. У ботанічних садах вони тепер легко визначаються лабораторними методами. Любителям це знати не обов`язково, але для широти кругозору я основні віруси перерахую.

Так, наприклад, на квітках з ознаками пестролепестности виявлений вірус жовтої мозаїки квасолі (BYMV) - на примірниках з симптомами ізрастанія листя - віруси мозаїки огірка (CMV), мозаїки резуха (ArMV), жовтої карликовості ячменю (BYDV). На окремих рослинах з ознаками дрібної зливається плямистості на листках виявлено віруси мозаїки нарциса (Narcisus mosaic virus) і аспермии томата (Tomato aspermy virus). У більшості ж випадків до складу комплексної інфекції входили віруси TAV, CMV, ArMV, CarMV (Carnation mottle virus - вірус крапчатости гвоздики), TMV (Tobacco mosaic virus - тютюнової мозаїки) в різних комбінаціях.

Вірус погремковості - головний бич наших півоній

У більшості випадків першим вірусом, який вражає наші півонії, буває вірус погремковості тютюну (Tobacco rattle virus), який раніше був відомий як вірус кільцевої плямистості півоній.

Симптоми ураження може побачити будь-який садівник, якщо в травні-червні уважно подивиться на свої рослини. На листі між жилками з`являються кільця і півкільця, смуги різної форми і забарвлення - від світло-зеленої, зеленувато-жовтого до яскраво-жовтою. Вони можуть зливатися, і на листках виникає характерний мармуровий або лінійний візерунок.

Тяжкість ураження вірусом залежить від сорту

Мої примхливі півонії американського раннього махрового гібрида Ред Чарм вражені вірусами все з моменту придбання - ось уже 40 років. І нічого! Більш пишною, яскравою ранньої ринкової зрізання мені не дає ніякої іншої сорт.

Цей сорт у мене просили багато садівників. Незважаючи на попередження, вони за ним перестають доглядати як за примхливим хворобливою дитиною. Висаджують поруч з малиною, землянікой- НЕ омолоджують кущі, ділячи їх і пересаджуючи на нове місце кожні 3 роки-не обприскуйте для профілактики від попелиці та грибів. Проходить 3-5 років, і цей сорт гине майже у всіх. 

ред вир

На листі Пестролепестность, але цвіте шикарно. Ось його квіти крупним планом:

редчарм

Якими грибами вражаються півонії?

З грибних хвороб на півонії поширені сіра гниль, іржа і різні плямистості.

сіра гниль

Збудники - Botrytis cinerea, B. paeoniae. Зазвичай навесні відразу після відростання молодих пагонів у їх підстави з`являються коричневі плями, потім в цьому місці стебла загнивають, садівник може бачити сірий наліт, а на гниючих тканинах - дрібні чорні крапки грибниці. Стебла в`януть, а згодом надломлюються і падають. Іноді гниття відбувається вже на 10-12 см вище підстави.

При ураженні листя з`являються великі коричневі плями, які в суху погоду поступово висихають, а в умовах підвищеної вологості покриваються сірим нальотом і загнивають. В період бутонізації те ж саме можна спостерігати на бутонах. Дрібні бутони чорніють, засихають або загнивають, а більші - буріють, погано розпускаються.

Відео: ОГІРКИ. Пасинкування і правильне вирощування




Хвороба розвивається дуже швидко, при сильному ураженні кущі розвалюються, стебла падають і засихають. Гриб зберігається на рослинних рештках і в кореневищах півоній, викликаючи їх загнивання, поширюється під час дощу і розноситься мурахами.

Активному розвитку хвороби сприяють холодна дощова погода навесні і влітку, а також різкі перепади температури повітря. Бурхлива течія захворювання відзначається на сирих, глинистих ґрунтах і при перезволоженні ділянки, а також на загущених, погано провітрюваних посадках.

В цілому розвитку захворювання сприяє висока вологість повітря, надлишок азоту в грунті і затінення рослин. Сильніше за інших уражаються ранні сорти і особливо - гібриди.

гріб1

іржа 

Cronartium flaccidum. Це захворювання зустрічається у всіх зонах, від північного заходу, до Криму. Перші ознаки хвороби спостерігаються в середині літа незабаром після цвітіння. На верхній стороні листя з`являються коричневі, жовтувато-бурі або бурі з фіолетовим відтінком плями, іноді оточені коричневою облямівкою. З нижнього боку утворюються дрібні жовтувато-бурі, помаранчеві подушечки, що містять спори гриба, які легко розносяться вітром, заражаючи нові рослини. В кінці літа серед подушечок Уредоспори з`являються жовтувато-коричневі, рогоподібними вигнуті стовпчики, суцільно покривають плями з нижнього боку листків, які скручуються і засихають. При сприятливих умовах хвороба може поширитися за 2-3 дня, вражаючи півонії на значних площах.

Восени суперечки заражають сосну - проміжного господаря гриба. Ці дерева можуть стати багаторічним джерелом інфекції.

Розвитку захворювання сприяє волога тепла погода. В таких умовах збудник інтенсивно поширюється, вже в липні викликаючи всихання листя і скорочуючи вегетаційний період, що послаблює рослини і негативно позначається на зимостійкості і цвітінні на наступний рік.

ржа

Кладоспоріоз, або бура плямистість 

Cladosporium paeoniae. Хвороба звичайно виявляється в першій половині літа, зустрічається частіше в південній частині Росії. На листках утворюються великі бурі, коричневі або темно-пурпурові плями, які поступово розростаються, зливаються і можуть охопити всю платівку. Згодом плями темніють, а листя виглядають обпаленими. У вологу погоду на їх нижній стороні з`являється темно-сірий, димчастий наліт спороношення гриба. Іноді уражаються стебла, бутони і квітки.



На молодих пагонах зазвичай утворюються подовжені червонувато-коричневі плями, потім стебло темніє і покривається димчастим нальотом, бутони стають коричневими, пелюстки осипаються. Зимують конідії гриба на опалому листі.

Септоріоз, або коричнева плямистість

Septoria macrospora. Уражаються листя і стебла. Перші ознаки захворювання з`являються в червні-липні на листках: на обох сторонах утворюються буро і жовтувато-коричневі округлі або видовжені плями з більш світлої серединою і темно-пурпурової облямівкою. Поступово плями зливаються і набувають світло-бурого забарвлення з попелясто-сірим відтінком.

Захворювання спочатку проявляється на нижніх листках, потім поширюється вище по стеблу. При сильному ураженні листя повністю всихають, проте можуть довго не опадати. Хвороба послаблює рослини і несприятливо відбивається на зимостійкості і цвітінні півоній в наступному році.

плями

кореневі гнилі

Збудниками можуть бути гриби пологів Fusarium, Botrytis, Rhizoctonia, Sclerotinia. Вони викликають загнивання коренів, стебел, черешків і загибель рослин. Захворювання поширене в усіх зонах і виявляється при пересадці або розмноженні куща розподілом. Уражені ділянки коренів і кореневищ буріють, розм`якшуються, загнивають і відмирають. При підвищеній вологості утворюється білуватий, сіруватий або рожевий наліт. Джерело інфекції - грунт і заражені кореневища. Зазвичай хворіють ослаблені рослини, живці та розділення при пересадці кущі. Розвитку хвороби сприяють підвищена вологість і висока кислотність ґрунту.

шкідники півоній

Почну з приємного: шкідників у півоній набагато менше, ніж хвороб, і великих втрат в доглянутому саду вони не приносять. Гусениці метеликів-совок вигризають бутони у рослин, посаджених в тіні або півтіні. Докучати квітникарю можуть також жуки-бронзовки, галові нематоди і мурахи. 


Жуки-бронзовки

Цих красивих блискучі жуків бачив кожен. Їжею Бронзовка служать пелюстки, тичинки і маточки квітів будь-яких насаджень. Люблять жуки квіти світлого забарвлення з сильним запахом. Я їх щовесни знаходжу - спочатку на бузку, потім на іриси і на ранніх півонії.

Відео: Як врятувати помідори від фітофтори?

жук

галові нематоди

Вони поселяються в коренях півоній, викликаючи вузлуваті здуття. Після загнивання коренів переселяються на нові зростаючі поруч півонії.

Дерновий мураха

Його бачили всі: тіло мурашки червонувато-жовте, довжина 4-7 мм, харчується солодкими виділеннями бутонів і виїдає пелюстки.  

Боротьба зі шкідниками

Бронзовок я просто збираю рано вранці, коли милуюся знову розпустилися квітами. З мурахами борюся, обприскуючи їх гнізда сучасними пестицидами від мурах (таких препаратів у продажу багато, рекламувати не буду).

Мурахи розносять тлю, а тля - вірус. Від попелиці і гусениць чудово допомагають обприскування рослин будь-якими препаратами з груп нікотіноідов і пиретроидов. Наприклад, Актара і Кінмікс.

Нематоди у мене не зустрічалися. З ними боротися треба строгим оглядом коренів при пересадці і спалюванням всіх деленок з вузлуватими здуттями коренів і сильними ураженнями гнилями.

Боротьба з вірусами

Від вірусів ліків немає. Щовесни я переглядаю свої сходи півоній і при появі пестролепестности відзначаю ці кущі. Краще їх спалити.

Якщо сорт для мене дуже цінний, восени я відкидають його подалі від основних посадок з півоніями. При цьому я ділю його на маленькі деленкі з 1-2 нирками. Обираю найсильніші паростки і залишаю маленький, але самий здоровий ділянку коренів. Забезпечую хорошу агротехніку.

Якщо так пересаджувати хворий півонія кожні два роки, проводячи клонових відбір самих здорових ділянок кореня, то півонія звільняється від гнилей, а іноді і від вірусів.

Дуже важливо висаджувати півонії подалі від суниці, малини, картоплі, огірків і томатів і не допускати поширення сисних шкідників.

диан

Примхливий гібрид Діана Паркс у мене не хворіє

Боротьба з грибними хворобами

З найнебезпечнішим ботрітіс боротися важко, але можна. Рано навесні на посадках примхливих американських гібридів я відгрібали землю над кущем півонії, оголюю верхівки прокидаються нирок і обробляю розчином фунгіцидів. Потім мульчують кущ шаром свіжого піску, без органіки. Чергую Фундазол, Вітарос і Швидкість. Проводжу три обробки: в квітні, на початку і в кінці травня.

Від іржі та інших грибів допомагають ті ж препарати, про які я писав у статті про гладіолуса. Якщо грибних хвороб мало, я намагаюся сад не обприскувати фунгіцидами. Якщо сорт схильний до поразки грибними хворобами, то я його профілактично обприскують в травні швидкої або Хорусом, а в кінці літа - Ридомил Голдом.

розпо

Але в профілактиці хвороб мені допомагає органічна агротехніка. Я ніколи не застосовую свіжий гній і свіжу траву на посадках піонов- мульчують щоосені тільки старим витриманим компостом. Підживлення комплексними мінеральними добривами для півоній роблю строго локально і ніколи не зловживаю азотними добривами. І ще - регулярно обробляю всі свої посадки АКЧ- корисні гриби і бактерії-аероби добре пригнічують гнильні мікроорганізми.

У середині серпня ми обрізаємо все листя півоній і закладаємо в компостну купу на кілька років для повного знезараження. Результат усіх цих заходів - здорові рослини, чудові квіти

я Пон


Поділіться в соц. мережах:

Увага, тільки СЬОГОДНІ!

Cхоже