Чи не сходять насіння - що робити?

Поділюся своїми спостереженнями про мінливість посівної долі рослин з дрібним насінням.

Відео: Правильне зберігання насіння конопель

Останнім часом у мене перестала сходити дрібниця - петунії, цинерарії, а якщо і сходять, то, проклюнулися, гинуть. Що дивно, раніше з цим проблем не було. Думав-думав, а потім осінило: раніше я був дурний, багатьох хитрощів, в тому числі про необхідність пророщувати дрібне насіння на світлі, не знав, і тому робив так, як мої неосвічені батьки, які висували насіння в ящик і засипали тонким шаром дрібного грунту, піском або золою. І, звичайно, вологість потрібну підтримували. Насіння сіяли, не шкодуючи (вони або свої, або куплені, а в пакетику за 35 копійок тоді було по 20 г). Як не дивно, сходило все дружно і густо.

За котячим правилами

Але одного разу мене навчила уму-розуму ... моя кішка. А справа була так. Купив пакетик цинерарія, посіяв в ящик, як належить за інструкцією (насіння на просвіту повинні сходити), накрив плівкою і поставив посіви на підвіконня. І тут же кішка знайшла собі нове тепле місце - завалилася на мою скриньку і лапами пристойні ями залишила. Нічого не вдієш, думаю, хай буде, що буде. Через деякий час дивлюся - кішка знову туди ж. Тут вже зовсім вона землю з насінням мало не до дна втиснула.

Чіпати нічого не став, нехай сидять - невеликі гроші, часу тільки упущеного шкода. Але найцікавіше, на цій вм`ята землі мої насіння не тільки стали активно проростати, а й швидко в зростання пішли, а на незайманих кішкою місцях сходити не поспішали!

Словом, довелося всю цю механіку в лупу розглядати. З`ясував, що насіння все-таки прокльовується, але відразу гинуть. Спробуйте здогадатися чому, а я поки про петунію розповім.

Відео: Невдалі насіння. посів огірків




При першому посіві вона не зійшла, хоча насіння свої і все за правилами робив. Тепер висівають без правил і навіть всупереч їм. Насіння не шкодую - висіваю в борозенки, злегка піском припорошені, поллю, накриваю плівкою і залишаю в теплиці, не звертаючи на них ніякої уваги (подумаєш, якась петунія, ач дивина!). І ось через деякий час весь мій ящик покривається зеленою щетиною - це моя петунія проросла. Ну, проросла, і нехай собі росте. Вона і росте. Всі знають, як складно її пікірувати, але мені, звичайно, часто не до неї. Потім купками так і висаджував в грунт.

Тим, хто не здогадався, чому не сходять дрібні насіння, відкриваю секрет: вони проростають і відразу гинуть тому, що корінці з`являються першими і ростуть або вгору, або кудись в сторону, а за грунт не чіпляються і, подсохнув, гинуть. Одним словом, якість насіння залишає бажати кращого. Тому беремо кількістю - чим більше посіємо, тим надійніше результат.

Однак є ще одне але.

грунтовий тест

Крім поганої якості насіння причиною, чому не сходять насіння може бути земля. Тому потрібна стовідсоткова впевненість в її здоров`я. Для цього грунт бажано протестувати. Як це зробити? Дуже просто. Я користуюся багато років таким тестом: беру дві миски, кладу в них тканину і насипаю в першу чистий пісок для контролю, а в другу - досліджувану землю тонким шаром.



В обидві миски кидаю насіння редиски (якщо грунт складена на основі гнойового перегною) або крес-салату (якщо грунт на основі компосту) і ставлю в тепле місце на пророщування. Далі стежу за кількістю пророслого насіння, довжиною паростків і темпом зростання. Якщо пісочний паростки відстають від грунтових, то з землею все в порядку. Якщо ж грунт пригнічує паростки або вони загнивають, то її застосовувати не можна. Такі випадки були і в мене.

Перевірка на схожість

Що стосується материнки, виростити її, думаю, великих проблем не складе. Спробуйте це зробити розсадним способом. Висівайте на початку або середині березня в розсадні ящики в теплиці, парнику або кімнаті. Врахуйте, що сходи з`являються повільно - через дві, а то й три тижні. До того ж ростуть сіянці слабенькими і неспішно, тому пікіровку проводите обережно. Тримайте їх при тьмяному сонячному світлі. Підросли розпікувати рослини можна висаджувати в грунт тільки після того, як вони зміцніють.

Відео: Прозорі черв`яки їдять коріння і листя у живців квітів. Чому не росте? Насіння не сходять

Безпосередньо в грунт насіння краще не висівати - є ризик їх годі й шукати. А взагалі, материнка до грунту невимоглива. І все-таки надійніше за все її розмножувати діленням дорослих кущів. Пошукайте рослина на найближчому лузі і пересадите до себе.

І ще хочу відзначити. Якщо з року в рік насіння не сходять, візьміть за правило перед посівом перевіряти їх на схожість.

Як це зробити, напевно відомо всім, але нагадаю. Заздалегідь, взимку, берете 10 насіння (по-хорошому треба би 100, але в пакеті їх мало) і пророщують їх в блюдце на тканини в теплому місці. Якщо насіння повинні проростати на світлі, то ставите їх на сонячну сторону.

Далі визначаєте, на який день вони почали проростати, і порівнюєте з даними на пакетику. Дня через три-чотири порахуйте кількість пророслого насіння. Вийде ваш лабораторний відсоток схожості (польовий, швидше за все, виявиться менше).

Після цього досліди припиняйте, такі сіянці будуть слабкі. Пояснюю: якщо все насіння проклюнулися, то схожість - 100%, а якщо з десяти насіння проросли тільки п`ять - 50% і тд. При схожості менше 30% доведеться висівати набагато більше насіння або оживляти їх, якщо це можливо. Наприклад, методом барботування, прогрівання, замочування в стимулюючих розчинах. Хоча найпростіше купити насіння іншої фірми і в іншому магазині і знову перевірити на схожість.


Поділіться в соц. мережах:

Увага, тільки СЬОГОДНІ!

Cхоже