Коли висаджувати овочеву розсаду в грунт і в теплиці

Скажу відразу: точну дату вам не назве ніхто - універсальних термінів висадки просто не існує, переконалася на власному досвіді. Тому до загальних рекомендацій по термінах висадки, які вказані на пакетиках з насінням, ставлюся з недовірою.

Час висадки розсади визначаємо по безлічі факторів

Чому? Тому, що терміни визначаються індивідуально в кожному окремому випадку, і при їх визначенні враховуються такі чинники як:

  • погодні умови;
  • місце висадки (відкритий грунт, парник, річна або опалювальна теплиця);
  • вимоги рослин до температури грунту і повітря;
  • правильно обраний вік розсади;
  • рекомендації місячного календаря;
  • народні прикмети.

Значення перших двох пунктів можуть кардинально меняться- 5 і 6 пункт для кого-то - посібник з вибору термінів і видів робіт, а для інших - порожній звук-а ось 3 і 4 залишаться без змін в будь-якій кліматичній зоні. З цього і будемо виходити.

Температурний режим


Не варто забувати: дотримання температурного режиму при висадці розсади - не примха, а одна з неодмінних умов отримання стабільно високого врожаю.

Розсада в інеї

Якщо температура грунту нижче, ніж потрібно рослині, а воно все одно висаджено - стрес від несприятливих умов, в яке вона потрапила, надовго затримає розвиток. Період адаптації триватиме довше, а пора плодоношення настане пізніше. Як правило, і врожай з подібного перехворів рослини виходить мізерний.

Згодом, шляхом проб і помилок я зупинилася на такому температурному графіку для висадки розсади:




баклажани: висаджуємо розсаду, коли земля прогрілася до + 18 ° С, а повітря - до + 20 ° С. Важливо, щоб температура ґрунту не опускалася нижче + 15 ° С.
перець: для його висадки досить, щоб ґрунт прогрівся до + 15 ° С.
томати: земля прогрілася до + 15 ° С - можна садити.
огірки: їх можна висаджувати при прогріванні грунту до + 16 ° С вночі та + 18 ° С вдень. Охолодження грунту до + 15 ° негативно позначиться на їхньому розвитку, при + 10 ° зростання припиниться.
Цибуля: для вигонки цибулі на перо чекаємо, поки на глибині 10 см температура грунту буде + 10 ° С.
селера: прогрів грунту до + 12 ° С буде достатнім.

Оптимальний вік розсади для висадки


Звичайно, якщо ми сіяли її самі, то вік знаємо точно. А якщо довелося купувати? Висота, товщина стебла, кількість листя допоможуть визначити, наскільки розсада готова до висадки:

Таблиця

До речі, якщо ви плануєте покупку розсади, раджу почитати статтю Як правильно вибрати і купити розсаду, в якій чимало дуже корисних і практичних рекомендацій.



Як призупинити зростання розсади


Навіть якщо правильно розрахований термін посіву насіння на розсаду, не завжди природа діє за розкладом. І якщо в минулому році в ці дні ви вже висаджували молоді перці і баклажани у відкритий грунт, а в цьому - ще не зійшов сніг, що поробиш - доведеться підлаштовуватися до ситуації, що склалася. Коли ми помічаємо, що розсада переростає, важливо не відкладаючи вжити термінових заходів, щоб стримати її зростання.

Якщо розсада переростає, важливо вчасно вжити заходів

Є кілька простих і перевірених часом способів:

  • скоротити полив - не тільки частоту, але і об`єм. Тільки не перестарайтеся: земляний кому в рассадной ємності не повинен пересихати;
  • знизити температуру повітря в приміщенні, де росте розсада;
  • використовувати регулятори росту - препарат Атлет.

Багато читала про чудодійний методі: нібито зростання розсади припиняється, якщо просто скоротити час її освітлення. У мене такий досвід успіхом не увінчався - не помітила я зупинки її зростання і все тут. Повірила ще однієї поради - на ніч ставити розсаду в абсолютно темне місце, щоб ні промінчика світла, ні ліхтаря, ні місяця - щоб їй не було до чого тягнутися. Контрольний скриньку з розсадою ставила в картонну коробку. Спеціально перевірила, температура в ній була така ж, як і в приміщенні, а ось темнота - досконала. За тиждень подібних вправ я не тільки втомилася, але і переконалася в нікчемності методу. Бо різниці між звичайною розсадою і тієї, що росла в контрольному шухлядці, не було.

Темрява не сповнить зростання розсади

Поради по висадці розсади


Буквально кілька слів хочу додати про те, як висаджувати розсаду, щоб звести до мінімуму її стрес (перевірені практикою поради):

  • у відкритий грунт пересаджують в похмуру погоду, в теплицю - ввечері;
  • до мінімуму скоротіть терміни вибірки і висадки безгоршечной розсади;
  • якщо погода після посадки ясна, притените висаджені рослини від попадання прямих сонячних променів на 2-3 дня.

Кілька слів про підказки природи


І ще, зовсім маленький відступ про народні прикмети. Їх багато, і не всі вони можуть бути за строками до тієї місцевості, в якій ви проживаєте. Але знайдіть хоча б одну вірну - і ви ніколи не заморозите свою розсаду! Зі шкільної пори пам`ятаю твердження: прилетіли ластівки - літо настало, розпустилися листя на березі - заморозків більше не буде. А по життю знаю точно: для нашого регіону ці прикмети - не показник настання стабільного тепла.

Жаби точно передбачать погоду

Для мене найточніший покажчик того, що можна не боятися поворотних заморозків, - річкові жаби. Якщо вони мовчать, мороз ще повернеться, нехай навіть на календарі буде друга половина травня (бувало й таке!). Як тільки з річки стало доноситися їх спів - можна зітхнути вільно: загроза заморозків минула!

Я постаралася розповісти, яким чином сама визначаю терміни висадки розсади. Все перевірялося на практиці (і не завжди успішно), враховувалися рекомендації фахівців і поради бувалих городників. Моя стаття - не керівництво до дії, а, скоріше, - основа для власного досвіду. Може, в чомусь мої висновки неточні, а може і спірні, але це на краще - адже в суперечці народжується істина, і вчитися ніколи не пізно) Тому запрошую поділитися власною думкою і досвідом: як ви визначаєте терміни висадки розсади, який фактор берете за основу, озирається чи на місячний календар і народні прикмети?


Поділіться в соц. мережах:

Увага, тільки СЬОГОДНІ!

Cхоже