Іриси: інтерв`ю з селекціонером рішаром кайе

Рішар Кайе

Рішар Кайе - найвідоміший селекціонер ірисів в Європі, володар медалі Варбутона за внесок у вивчення і популяризацію ірисів. Він з успіхом продовжує сімейну справу, розпочату ще в 1892 році, створюючи часом справжні шедеври.

- Пане Кайе, створення сорту - це величезна робота з безліччю нюансів. Чому ви приділяєте увагу?
- Крім візуального ефекту і кольору перше, на що я звертаю увагу, - якість вегетації і цвітіння, пропорції квітки, на якому рівні один від одного знаходяться бутони, кількість бутонів і квіток. Типовий недолік ремонтантних сортів - тісно притиснуті один до одного бутони, в результаті вони не можуть якісно розкритися, і цветонос виходить неврівноваженим.

Фотогалерея ірисів Рішара Кайе





- Чи потрібно оновлювати колекцію, замінюючи старі сорти?
- 70% нашої колекції займають американські та австралійські сорти. Кожен раз переглядаючи каталоги, я замислююся: чи є у мене схожі рослини? Через 5 років половину я, як правило, викидаю - якщо рослина не показує нічого нового, якщо воно негарне, у нього слабка вегетація, - так буває, що робити. Чим би ви не захоплювалися, в кожній колекції повинно бути витримано рівновагу - НЕ 150 блакитних і 20 жовтих, а, наприклад, 60 блакитних і 40 жовтих сортів.
- Сорти австралійської селекції у нас пізно цвітуть, погано готуються до зими. Як у вас?
- У вашій країні краще уникати сортів, виведених в місцевості з теплим кліматом. Намагайтеся купувати більш ранні сорти, вони встигнуть підготуватися до зими. Ми, наприклад, поставляємо свої рослини в Фінляндію, але я не можу сказати, що всі наші сорти добре себе почувають в холодних умовах.
- Виводять чи сорти з красивим листям, щоб було на що подивитися, коли рослина відцвіте?
- Ми не проводимо такі експерименти, але є кілька американських варіегатную сортів. Листя у ірисів - взагалі слабке місце в плані декоративності. Основна проблема варіегатную сортів - нерегулярність забарвлення. Сьогодні переважає білий колір, завтра лист буде схожий на зебру, потім знову повернуться зелене листя - ознака не зберігається з року в рік, і рослина більше схоже на хворе.
- Чи зберігають іриси свої складні кольору при меристемних розмноженні?
- Відтінки стійкі, але не всі. Вегетативне розмноження ірисів простіше і дешевше меристеми. Ось якби іриси продавалися в таких же масштабах, як і троянди&hellip- чому б і ні? Але у ірисів така здатність до звичайного розмноження, що поки меристема абсолютно не потрібна.
- Чи будуть коли-небудь безбороді іриси такими ж красивими і яскравими, як Луїзіанські?
- Відтінки луізіанцев неможливо повторити, це очевидно. Для мене перевага вирощування ірисів - якраз їх невибагливість. Можна, звичайно, завести у себе нові рідкісні сибірські іриси жовтих кольорів, але ж їх складно вирощувати, зате легко розчаруватися, оскільки рослина можна просто втратити, якщо не володіти великим досвідом.
- Як себе проявили реверсивні сорти, сходить на них мода?
- Ми не відзначили якийсь великий попит на контрастні реверсивні сорти, швидше за шум перебільшений. Але при цьому дуже популярні іриси групи зламаний колір (Broken-colours) - Наприклад, `Millenium `,` Gnu Blues`. Раніше деякі колекціонери думали, що це вірус. Але за роки спостережень прийшли до висновку, що це мутація. Я культивую близько 20 таких різновидів. Не всі вони легко вдаються у вирощуванні, у них нерегулярний зростання - один рік у рослини все добре, на наступний - немає. Поки я бачу, що і в цвітінні вони нерегулярні - за ними потрібно спостерігати.
- Чи працюють селекціонери над виведенням сортів, стійких до бактеріозу?
- Я не впевнений, на жаль. Іриси люблять сухі умови, так що ця проблема буде переслідувати рослини, поміщені у вологе умови. Більшість новітніх найкрасивіших американських сортів у вологому кліматі схильні до цього захворювання




- Як ви ставитеся до рекомендації посилювати азотне живлення в фазі формування бічних приростів?
-Я Б не радив так робити. На мій погляд, навпаки, краще вносити бідні азотом підгодівлі, що включають фосфор і калій, із співвідношенням NPK 1: 2: 3.
- Чи берете ви в суддівстві конкурсів? У чому специфіка країн?
- Так, суджу в Італії, але не дуже часто виступаю суддею або арбітром, тому що сам відправляю свої іриси на конкурс (в Німеччину і Росію, США, Францію). Різниця в суддівстві, звичайно, є. У Великобританії, наприклад, не люблять гофровані сорти, там це абсолютно не модно, їм подобається природний вигляд квітки. Я співпрацюю з російським суспільством ірисів - на Московському міжнародному конкурсі ірисів наш сорт `Ravissant`Отримав медаль в 2010 році. У 2010-му в Мюнхені сорт `Ciel et Mer`Отримав перше місце, а`Coup de Soleil ` виявився на третьому. сорт `Ciel et Mer ` був відзначений і на конкурсі у Флоренції. Два сорти з колекції 2010 `Rose de la Vall e`Impressions de Jouy`Вийшли в фінал конкурсу на краще рослина року в Челсі. Вперше в історії двох селекційним досягненням з Франції довелося змагатися з вісімнадцятьма англійськими новинками.
- Які переваги у нас в Росії?
- Якби я це знав, то вигравав би все конкурси!
- Щороку селекціонери не втомлюються нас дивувати. Які зараз основні тенденції?
- Планка декоративності - це завжди особистий рекорд, тому і напрямків дуже багато. Наприклад, вже є американський сорт з супергофрірованним краєм пелюсток - `Sea Power`. Ми 20 років хотіли отримати білий ірис з синьо-чорною широкою смугою і отримали сорт `Faience de Gien`. Інший варіант - екстремально вузька облямівка у сорту `Fundamental`. Борідка, яка перетворилася на маленькі пелюстки, як у сорту `Apostrophe`(Серія Space Age). На пелюстках можуть бути графічні малюнки - `Ravissant `,` Art Deco `,` Clownerie`. Нещодавно з`явився абсолютно новий ефект: малюнок на бородатому ірисі, як у японського ірису - він найближчим часом піде в розмноження.
- Які кольори з такою багатою палітри забарвлень ірисів найбільше подобаються вам?
- Рожевий зараз на піку моди. Перші варіанти виведені в кінці 50-х років, але в них переважали відтінки вареної сьомги, від яких багатьом хотілося піти. Мені подобаються рідкісні холодні тони рожевого кольору: `Caprice de Star `,` Cameo Wine `,` Dreamsicle ` . Теплі кольори вдалі в різних комбінаціях: `Patina`- Чудовий оливково-коричневий,`Tabac Blond`- Рідкісний мідний, сонячний `Tour de France`, Незвичайний бежевий у `Chateau d`Auvers-sur-Oise` . В одній квітці можуть бути і переливи пурпурно-рожевого і мандаринового, як в сорті `Dame de Coeur`. З чорних, на мій погляд, один з найбільш вдалих і ефектних - `Obsidian`. Мені подобаються яскраві і насичені кольори: `Semis Cayeux`, `Jacques Coeur`. Хочеться отримати чистий чорний і білий без домішок - вони завжди менш стійкі, за ними потрібно спостерігати. Ще я покладаю великі надії на зеленуваті відтінки.
- Хіба зеленуваті відтінки у ірисів можливі !?
- Так, це моя нова любов. У мене вже є сіянці, на пелюстках яких чітко видно зеленця. Між наглядом за сіянців, реєстрацією сорту та продажем може пройти близько 10 років. Одного кольору недостатньо, слід попрацювати і над формою. Так що чекайте, і ми вас здивуємо.
- Чи можливий ірис з квітами французького прапора - синім, білим, червоним?
- Ніколи в житті не буде червоного ірису. Хоча ... дві мутації, тямуща селекційна робота - і всі мої ніколи звернуться в пил.

Рецепт успіху від Рішара Кайе

  • Шлях від ідеї до сорту: до 10 років.
  • Запилення: щорічно від 400 до 1600 в залежності від обраних комбінацій. Кожна комбінація може бути повторена 3-4 рази, щоб виключити вплив несприятливих факторів.
  • Робочі руки: в сезон запилення разом з Кайе в поле трудяться від 6 до 30 помічників, частина операцій майстер виконує сам.
  • Посіви: щорічно близько 20 тисяч насіння з початку серпня до кінця вересня сушать в маленьких коробочках, потім сіють в горщики. На зиму горщики ставлять в холодильну камеру - для проростання насіння потрібен холодний шок. Відсоток схожості - близько 50%.
  • Спостереження за сіянцями, відбраковування невдалих: 4-5 років.

Дякуємо Рішара Кайе і Прес-службу Торгової Місії UBIFRANCE за допомогу в підготовці матеріалу IRIS-CAYEUX.COM


Поділіться в соц. мережах:

Увага, тільки СЬОГОДНІ!

Cхоже