Як відновити коріння пафіопеділюми

Як відновити коріння пафіопеділюми

Приготувала кору дрібної фракції (0,5-1 см), подрібнити на старій м`ясорубці, а для відсіювання зовсім дрібних частинок використовувала пластиковий лоток від котячого туалету. На літрову банку кори додала 1 ч.л. з великою гіркою доломітового борошна. Кора була ледь-ледь вологою. Мох сфагнум як складову субстрату виключила відразу.

Для збільшення вологоємності додала 1 ст.л. деревного вугілля. Горщики вирішила вибрати глиняні, що не глазуровані, максимально «дихаючі». Але знайти такі в продажу не змогла і використовувала два старих глазурованих горщика, які були забраковані мною для посадки інших рослин: фуксії або глоксинії в них доводилося поливати двічі на день. А в пластиці ці ж рослини вимагали поливу 2-3 рази в тиждень. Для мого задуму така глиняний посуд виявилася в самий раз.

Як дренаж вибрала пінопласт (шар не менше 3 см), тому що він зовсім не вбирає воду. На нього - дуже тонкий шар сфагнуму. А зверху - підготовлену суміш з кори.

Так як у черевичків практично не було коренів (1-2 корінця по 1 см кожен важко сприймати всерйоз), я просто прикопала їх в грунт на глибину 1 -1,5 см. Заглублять не боялася. По-перше, вважається, що черевички люблять невелике заглиблення, а, по-друге, при задуманої мною системі поливу верхні 2-3 см грунту повинні були майже завжди залишатися сухими.

Пафіопеділюми, як, втім, все орхідеї, люблять рости колоніями, тому в кожен горщик поселила кілька примірників. У кожну миску з новоселами до самого дна встромила плоску дерев`яну паличку (як для морозива). Для визначення часу поливу розсовувала паличкою субстрат і опускала палець максимально глибоко. Якщо пучкою відчувається вже не вологість, а тільки прохолода - пора поливати.

коріння пафіопеділюми

Багато разів верхні шари кори в горщику здавалися мені занадто сухими і від бажання полити просто руки свербіли. Але втримавшись, лише регулярно підливала трошки водички в піддон, щоб глиняний горщик став вологим. У цьому й полягав весь фокус.




За моїми спостереженнями, невеликі просушування стимулюють коренеутворення у більшості орхідей. Логічно було б припустити те ж саме для черевичків. Просушування вони не бояться (всі, звичайно, в міру).

У цьому я переконалася, отримуючи пафіопеділюми поштою. Перед відправкою вони були висушені за всіма правилами пересилання орхідей, потім перебували ще 10-14 днів в дорозі, а «приїжджали» в отличном состоянии. Зволоження тільки горщика розраховане було на те, що коріння в сухій корі будуть активно прагнути до вологих стінок горщика і до шару сфагнума на дні. До того ж випаровування вологи, вбраної горщиком, робить повітря навколо рослин вологішим.

коріння пафіопеділюми



Бризкала «страждальців» щодня, рясно, вранці і ввечері до повного змочування листя і поверхні кори. Таким чином обприскую всі пафіопеділюми. Зволоження припиняю, якщо на підвіконні, де вони стоять, температура нижче +18 град.

Всі мої інтуїтивні здогадки отримали своє підтвердження вже через 2 місяці. Перший місяць черевички не росли. Ще через місяць висмикнула з грунту парочку рослин. У обох виявила по 3 коротеньких корінця. Прогрес був очевидний. До того ж відновився тургор у всіх листочків. Через 3 місяці після посадки я не змогла «розгойдати» жоден кущик. Все дуже щільно сиділи в грунті і відрощували молоде листя. Через 5 місяців з моменту посадки на всіх черевичках було по 2-3 листків. Кожен наступний лист ріс крупніше попереднього. Хочу підкреслити, що весь процес «одужання» у пафіопеділюми проходив без Орхідаріум і тепличок на звичайному підвіконні східної орієнтації.

Підгодовую рослини через два поливу на третій будь-яким універсальним добривом для орхідей, але можу використовувати «Кемиру» або «Веселку». Доломітове борошно вношу кожні 5-6 місяців по 1 ч.л. на літровий горщик. Висипаю доломіт в стакан води, енергійно збовтую і проливаю тонкою цівкою грунт.

коріння пафіопеділюми

Від рясних обприскувань, а також після купання в розчинах добрив на листочках черевичків з`являється білий наліт. Видаляю його 2-3 рази в рік ватним тампоном, змоченим в будь-який з рідин: яблучний оцет навпіл з водою, молочна сироватка, сік половинки лимона на півсклянки води.

У спекотні місяці стала частіше поливати черевички, не чекаючи сильної просушки кори. Через місяць більшість розеточек скинули по одному нижньому листку. Це означає, що отгнівшие частина корінців. Знову повернулася до «драконівським» заходам при поливі. Значить, черевички вимагають такої ж просушування грунту, як фаленопсіси і Ванди.

У вересні 2006 року мені знову випала можливість перевірити дієвість цього методу. У серпні купила рослина, що складається з двох відцвілих «трояндочок», з хорошими корінням і перспективами зростання, і поїхала на місяць, залишивши орхідеї на піклування родичів. За цей час у черевичка отгнівшие все коріння, розетки відокремилися один від одного і одна з них, старша, грунтовно пожовкла.

коріння пафіопеділюми

Заходи мною були зроблені вже випробувані: глиняний горщик, дрібна кора з додаванням доломітового борошна і деревного вугілля, убогий полив і рясні обприскування 2 рази в день. Через включеного опалення воду в піддон підливала щодня. Пожовклу розетку викидати не стала, а встромила в кору поруч із зеленою. В кінці жовтня обидві розетки відновили тургор листя, а у жовтенької став відновлюватися зелений колір. У листопаді обидва рослини мали цілком життєздатний вигляд, щільно сиділи в грунті, і у кожного з`явилися по 2 паростка.

За моїми спостереженнями, краще, швидше відновлюються або дорослі відцвілі розетки, або сіянці. А ось у молодих, дуже рано відокремлених рослин зростання помітно відстає. Думаю, в подальшому, коли черевички підростуть настільки, що буде потрібно пересадка, використовувати саме глиняні горщики не буде необхідності.


Поділіться в соц. мережах:

Увага, тільки СЬОГОДНІ!

Cхоже