Рокарій: 3 головних правила

Нинішньої весни я якось поділилася історією створення свого «неправильного» рокария. Порушувати правила мене змусили обставини, і наслідки порушень (цілком очікувані і закономірні) не змусили себе довго чекати ... Тому сьогодні я пропоную згадати про найбільш важливі правила облаштування рокария - тих, що допоможуть зробити його не тільки красивим, але і довговічним, а нас - квітникарів-аматорів - вбережуть від зайвого клопоту і додаткової роботи.

фрагмент рокария

Правило перше: основа, основа і ще раз основа!


Ніколи не шкодуйте часу і сил на облаштування правильної основи для свого рокария. У тому, наскільки це важливо, я переконувалася на практиці вже двічі, тому стверджую категорично: дане правило строго обов`язково! Втім, слідувати йому теж потрібно з розумом: в першу чергу ми повинні зрозуміти, які саме проблеми необхідно запобігти.

Відео: Jack Ma # 39; s Top 10 Rules For Success

Так, якщо рокарій буде розташовуватися на ділянці, де вода по весні або після дощу накопичується, застоюється, - дренаж строго обов`язковий. Для його облаштування підійде пісок, щебінь, керамзит, уламки цегли і будівельне сміття - будь-який доступний матеріал. Якщо ж місце для квітника ви відвели на височини, грунт у вас піщаний, і вода йде моментально, - можна обійтися і без дренажного шару.

Якщо у вашій місцевості орудують кроти і землерийки, обов`язково і неодмінно закривайте фундамент майбутнього рокария дрібнопористої металевою сіткою. Я не знаю, чим цю живність залучають споруди з каменів, але якщо в окрузі є хоч одна тваринка, що риє ходи в грунті, вона неодмінно буде тут!

Чиясь нора

Мої рокарії найбільше страждають саме від подібних «земляних робіт», причому дістається і рослинам, і дбайливо збудованим композиціям з каменів (((А виправляти наслідки руйнувань дуже трудомістким, а часом і просто неможливо - простіше все повністю переробити!

сліди руйнувань

Нерідко радять, знявши дерен в основі майбутнього квітника, застелити грунт геотекстилем або іншим нетканим матеріалом. Для чого це потрібно? Щоб не змішувалися шари грунту, не вимивався грунт, і щоб не проростали бур`яни.

З точки зору практичного досвіду можу сказати: від бур`янів такий захист має мало сенсу, на мій погляд. Це покриття не заважає мрячити і проростати семенам- в той же час, скільки-небудь помітного збитку від решти десь в глибині грунту кореневищ багаторічних бур`янів мені спостерігати не довелося. З розмиванням грунту теж не стикалася. З іншого боку, гірше від такого захисного шару не буде точно, тому, якщо є можливість - робіть.

Ще одна загроза, яку таїть неправильне влаштування рокария, - камені можуть просідати. Щоб цього не сталося, грунт - особливо під великі валуни - необхідно ретельно утрамбувати.

Камені на схилі

Свій найперший рокарій я робила на горбку, що утворився з грунту, вийнятого при будівництві майданчика для мангала. І цим правилом знехтувала (чесно зізнаюся: не стільки від незнання, скільки через поспіх і - так, є таке - звичайну лінь :)). Незважаючи на те, що купка землі вже протягом сезону відлежалася, дощі її, здавалося б, спресували, деякі камені на схилах у мене через рік після облаштування рокария «попливли» - почали з`їжджати, просідати, йти в землю. Ну а коли підключилися землерийні «лиходії», процес став і зовсім некерованим ... Не повторюйте моїх помилок!

Відео: Middle School: The Worst Years of My Life Official Teaser Trailer # 1 (2016) - Lauren Graham Movie HD




Правило друге: в рокарії головне - камені


Саме так! Рокарій - це не просто «квітник з камінням», як його нерідко сприймають. Камені тут - головний і першорядний елемент композиції, рослини лише оформляють її, розставляють акценти, підсилюють враження. Тому і вибір матеріалу, і розташування, і взаємне поєднання каменів - від величезних валунів до дрібних камінчиків для відсипання - мають принципове значення.

Як вибирати? Знову-таки, зупинимося на принципах - спираючись на них, з подробицями і деталями ви успішно впораєтеся самостійно. А основні принципи в даному випадку:

  • декоративність;
  • довговічність;
  • природність.
 
Камінь в поєднанні з ясколки і кислиця

Почати варто, мабуть, з природності. Найкрасивіші рокарії - ті, що найбільш вдало імітують природний ландшафт. Уздовж берега струмка природно виглядають гладкі, немов відшліфовані водою камені, а на кам`янистій осипи - грубі, рельєфні валуни. Тому потрібно зрозуміти, який саме пейзаж ми хочемо створити, а потім уважно придивитися, які «будівельні матеріали» використовує в подібних випадках природа. І вибирати, відштовхуючись від цих спостережень - це практично безпрограшний підхід.

Декоративність - поняття багатогранне. Крім виразності форми, фактури, кольору, ми повинні врахувати і те, як будуть поєднуватися між собою елементи майбутнього рокария. Іноді вся композиція може будуватися навколо одного єдиного каменю, вражаючого своєю красою, - тоді інші повинні бути непомітними, оскільки їх завдання - підкреслити достоїнства «соліста», і тільки.

Відео: Quantum Numbers Explained!

У будь-якому випадку, уникайте строкатості. Як би привабливий не був кожен камінь сам по собі, рокарій - це не каменоломня і не хаотична купа каміння, а цілісна, завершена композиція, елементи якої ні в якому разі не повинні змагатися між собою.

До речі, природність і декоративність між собою дуже тісно пов`язані. Подумайте, згадайте, чи бачили ви коли-небудь в природі, наприклад, однакові за розміром камені, укладені акуратним рядочком? Особисто мені такого ніколи не траплялося. А ось в квітниках, які їх творці називають рокарії, - часто-густо! Зізнаюся, і сама грішила цим)) Ось ще один з прикладів моїх помилок:



Камені & amp; amp-quot-бусиками & amp-quot;

Безперечно: якщо вам саме так і подобається - робіть і нічиїх рад не слухайте :) Зрештою, це ваш сад, і він повинен подобатися в першу чергу вам, а не ландшафтним дизайнерам. Але частіше подібні композиції створюються просто за інерцією або від незнання, а адже помилок неважко уникнути - досить небагато уваги і спостережливості.

Нарешті, довговічність. Тут мова не тільки про те, чи не розсиплеться обраний камінчик від проливних дощів і зимову холоднечу (якщо вибирати ті, що характерні для вашої місцевості, то цього в найближчі кілька десятиліть, найімовірніше, не станеться :)). Важливіше, що деякі породи (наприклад, пісковики, трохи менше - вапняки) схильні під впливом атмосферних опадів і кліматичних примх міняти свою зовнішність. Пористі камені можуть вбирати вологу, можуть забруднюватися - це важливо розуміти і неодмінно враховувати.

Для нашого краю, припустимо, вдалий вибір - граніт, благо його колір і фактура варіюються надзвичайно широко, анітрохи не обмежуючи творчі пориви)) А що виберете ви?

камені

Милуйтеся камінням, насолоджуйтеся їх вибором - тоді він точно буде вдалим!

Правило третє: дуже ретельно вибирайте рослини


Про те, як це потрібно робити, написані гори книг і статей, тому ми трохи поговоримо про те, чого робити НЕ потрібно.

перше: не варто садити в рокарії агресивні рослини, швидко розростаються і займають при цьому великі простори. Ні, можна, в принципі - але розуміючи, що клопоту додасться. Або рокарій через пару років абсолютно перетвориться: деякі особливо активні види здатні повністю закрити собою навіть досить великі камені.

Я цю помилку допускаю в своїх «неправильних» рокариях регулярно. Наприклад, безмірно улюблені мною очитки, а також роговик, вероніка ниткоподібна - чудові почвопокривні рослини, які можуть буквально за сезон укрити суцільним килимом неабияку частину квітника. А видирати надлишки у мене рука не піднімається ((((Та й часу такий догляд вимагає чимало! Загалом, якщо не готові займатися систематичної «стрижкою» - не садіть нічого подібного в рокарій: через рік-два первісну композицію буде не впізнати! І не факт, що результат вам сподобається ...

Очитки серед каменів

Друге: не варто захоплюватися рослинами, декоративність яких сильно обмежена в часі. Наприклад, ранньовесняні цибулинні (крокуси, мускарі, проліски) серед каменів виглядають дивно. Але дуже недовго ... А в`янучу листя обривати не можна, поки не засохне, що не пожовтіє ... У звичайних квітниках цю проблему вирішити нескладно - достатньо посадити поруч рослини з пишним і красивим листям, яка благополучно замаскує сліди в`янення цибулинних. У рокарії такий трюк вдається далеко не завжди, тому вибирати і самі рослини, і їх поєднання потрібно дуже акуратно.

Наприклад, мені дуже подобаються декоративні луки, але більшість з них, відцвітаючи, набуває досить неохайний вигляд, який серед каменів важко замаскувати. І все ж вихід знайшовся: цибуля-слизун, який цвіте пізно (у нас зазвичай в серпні), але соковиту зелену листя зберігає до морозів.

Рослини в рокарії

А ось з родіолою рожевої я промахнулася явно: висадила її в центрі своєї композиції, поруч з величезним валуном, де пізньою весною вона в кольорі виглядала просто дивовижно. Але цвітіння завершилося, і майже все літо центральна частина квітника виглядає сумно і понуро: і подивитися нема на що, і не приховаєш ніяк ...

Звичайно, це далеко не всі правила і тонкощі облаштування рокария. Можна багато говорити про його композиції-про вибір місця-про те, як гармонійно вписати цей - особливий - квітник в навколишній ландшафт. Можна в деталях обговорювати види рокариев - це окрема велика тема. Але ті три правила, про які ми ведемо мову сьогодні, мені видаються найбільш важливими і першочерговими.

Можливо, у вас з`явилося бажання щось доповнити або з чимось посперечатися? Неодмінно поділіться своєю думкою в коментарях!


Поділіться в соц. мережах:

Увага, тільки СЬОГОДНІ!

Cхоже